W poniższym tekście:

 

 • znajdziesz opis zachowań, które są charakterystyczne dla uzależnienia od hazardu.
 • dowiesz się, jak uzależnienie wpływa na życie hazardzisty, w jaki sposób generuje długi i dochodzi do tzw. “pętli zadłużenia”
 • czy jest na to rozwiązanie, jeżeli tak to jakie? 
 • czy upadłość konsumencka rozwiąże problemy finansowe spowodowane uzależnieniem od hazardu?

uzależnienie od hazardu

Definicja hazardu, a realne życie. 

Termin hazardzista- według Wikipedii określa osobę, która decyduje się uczestniczyć w grze z elementami losowości. Według dr Roberta L. Clustera (uważanego za ojca profesjonalnej opieki nad nałogowymi hazardzistami)  hazardzista to osoba uczestnicząca w grze losowej ryzykująca utratę czegoś wartościowego.

Robert Rutkowski, terapeuta, który od lat pracuje z osobami uzależnionymi, kiedyś sam był na ich miejscu. Udało mu się z nałogu wyjść dzięki odpowiedniej terapii. Doświadczenie życiowe pomaga mu w pracy przy osobach uzależnionych od hazardu. W jednym z wywiadów powiedział: „ Moim orężem jest wiedza. Opieram się na badaniach naukowych, ale przez lata pracy jako psychoterapeuta nauczyłem się, że wiedza jest czynnikiem koniecznym do zmiany, ale potrzebne jest jeszcze coś więcej. Wiele znaczy moje doświadczenie osobiste, bo umiem docenić wysiłek, jaki moi pacjenci wkładają w terapię.”

Hazard jest bardzo zgubny i ciężko na pierwszy rzut oka rozpoznać osobę, która jest uzależniona. Osoby uzależnione nie wiedzą kiedy skończyć grę i opuścić lokal. Jeśli wygrają – chcą więcej, jeśli przegrają chcą odrobić straty. Nigdy nie ma dobrego momentu na odejście od stołu. Wyczyszczone konto w banku i pusty portfel to najmniejsza szkoda. W większości przypadków osoby te zadłużają się u znajomych, zastawiają samochody i inne dobra materialne. Na miejscu są także “pomocne dłonie”, które chętnie poratują dodatkową gotówką, w zamian oczekując większej spłaty. Tak oto pętla zadłużenia się zacieśnia. Nie mając na oddanie osobom z ich środowiska, biorą pożyczki w bankach czy parabankach by uregulować należności. Jest to jednak droga donikąd. 

Nie przestają grać, mając wpływy z kredytów, chcą w łatwy sposób zarobić, wmawiając sobie, że tym razem szczęście im dopisze i będą mogli jednorazowo spłacić wzięte zobowiązania. Liczą na “złoty strzał”, który nigdy nie jest na tyle złoty by zakończyć grę. Niekiedy dochodzi do tego uzależnienie od alkoholu, frustracja a nawet agresja. 

“Nie ma tak widocznych strat fizycznych, które by były sygnałem, ale prawda jest taka, że człowiek, który się zapętli w jakieś szaleństwo uzależnienia, zawsze najpierw umiera społecznie”. Terapeuta Robert Rutkowski, uważa że uzależnienie od hazardu bywa trudniejsze w leczeniu niż uzależnienie od heroiny.  

cechy hazardzisty

Zachowania typowe dla osoby uzależnionej od kompulsywnego hazardu, to: 

 • Zaabsorbowanie hazardem, ciągłe planowanie, jak zdobyć więcej pieniędzy z hazardu
 • Potrzeba gry z coraz większą ilością pieniędzy, aby poczuć ten sam dreszczyk emocji, co na początku
 • Próba kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania hazardu, ale bez powodzenia
 • Uczucie niepokoju lub poirytowania podczas próby ograniczenia hazardu
 • Hazard w celu uniknięcia problemów lub złagodzenia poczucia bezradności, winy, lęku lub depresji
 • Próba odzyskania utraconych pieniędzy poprzez częstsze uprawianie hazardu (pogoń za przegranymi)
 • Okłamywanie członków rodziny lub innych osób, aby ukryć swoje uzależnienie
 • Osłabienie relacji, utrata pracy i przyjaciół lub partnera/ki w życiu lub niemożliwość podjęcia pracy z powodu hazardu
 • Uciekanie się do kradzieży lub oszustwa w celu zdobycia pieniędzy
 • Proszenie osób z własnego środowiska o pieniądze  lub zaciąganie pożyczek, zastawianie dóbr materialnych z powodu problemów finansowych spowodowanych hazardem. 

Do niedawna uzależnienia wiązane były z zażywaniem substancji psychoaktywnych (np. alkohol, narkotyki) coraz częściej jednak diagnozowane są uzależnienia od czynności (tj. hazard, zakupoholizm, pracoholizm, uzależnienie od internetu, uzależnienie od seksu itp) zwane behawioralnymi. Ta druga grupa uzależnień wiąże się z chorobami cywilizacyjnymi. Nie ma zasadniczych różnic w zachowaniu ludzi uzależnionych od substancji lub od czynności. Jedyna różnica to taka, że Ci pierwsi poszukują kontaktu z substancją, drudzy zaś z nałogowym pragnieniem wykonywania danej czynności. W obydwu przypadkach następuje utrata kontroli, pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego w postaci różnych dolegliwości i niepokoju oraz kompulsywne (przymusowe) pragnienie kontynuowania aktywności pomimo jej negatywnego wpływu na funkcjonowanie.

Negatywne skutki uzależnienia od hazardu przejawiają się przede wszystkim w sferach psychicznej oraz społecznej, rzutując na relacje z rodziną i przyjaciólmi, czy pracę. 


Świadomość uzależnienia – pierwszy krok do uzyskania pomocy 

Wiele osób na początku traktuje hazard jak niegroźną zabawę i nie sądzi, że może się od niego uzależnić. Dostępność miejsc, w których stały maszyny do grania przekonywała, że nie jest to niebezpieczne, bo gdyby było to byłoby trudniej dostępne. 

Na początku każdy wygrywa, ale z czasem dobra passa się kończy i przeradza się to wszystko w koszmar. Uzależniony gra codziennie, jest jak w amoku. Chęć odegrania się, odzyskania tego co już przegrał jest ogromna. Kiedy zaczyna brakować własnych pieniędzy aby zagrać, zaczyna pożyczać – bo cały czas wierzy, że  w końcu, któregoś dnia się odegra i spłaci długi. Prawda jednak okazuje się zupełnie inna. Prawie nikt nie wierzy, że jestem chory, czyli uzależniony od hazardu. Granie na tym etapie dominuje myślenie, uczucia oraz zachowanie. Po jakimś czasie dociera, że dzieje się coś naprawdę złego i że nie będzie takiego dnia kiedy odzyska straty. Trwa dramat w rodzinie.. Choroba wzięła górę nad wszystkim co było ważne.

W końcu dochodzi się do ściany i realna groźba straty najbliższych a często także własnego życia ( myśli samobójcze) powoduje, że uzależniony szuka pomocy, trafia do odpowiedniego specjalisty, podejmuje terapię. Przy pomocy odpowieniego psychologa i psychiatry oraz leków przestaje grać, ale nadal  jego system nerwowy jest bardzo wrażliwy. Problemy nie znikają, stan psychiczny pogarsza fakt, że są długi. Zadłużenie jest wynikiem uzależnienia od hazardu a uzależnienie to choroba emocji. Głód hazardowy – silna narastająca potrzeba gry, często przymus gry związany jest z oczekiwaniem emocji doświadczanych podczas grania bez względu na konsekwencje. Wyzwalaczem głodu hazardowego mogą być problemy finansowe, problemy rodzinne i towarzyszące im emocje. Brak tych zapalników, czyli brak długów i problemów finansowych pozwala na poprawę samopoczucia, jednocześnie dając większą szansę na trwałą abstynencję. 

upadłość konsumencka

Wyjście z sytuacji – oddłużanie 

Tylko dzięki oddłużeniu można w końcu zacząć na nowo życie, cieszyć się nim i co najważniejsze być w zdrowiu i szczerości z najbliższymi. Według tego co pisze się o uzależnieniach najwięcej samobójstw u osób uzależnionych od hazardu pojawia się w okresie abstynencji. Czynny hazardzista zawsze wierzy w swój plan „rozbicia banku” i jest przekonany, że zrobi to jutro, jeśli nie sięgnie dna. Hazardzista podczas abstynencji wie, że nie może iść tą drogą, ale dostrzega inne problemy. Odbuduje zaufanie, naprawia kontakty przyjacielskie, zacieśnia więzy rodzinne. Najczęściej jednak nie radzi sobie ze stanem faktycznym swojej sytuacji finansowej i prawnej. Telefony od wierzycieli, wiadomości sms, wizyty windykatorów podnoszą emocje na wysoki stan wzburzenia, co może doprowadzić do powrotu do gry. Zła sytuacja finansowa może skutkować nawrotem nałogu. Ogrom wierzycieli i pieniądze, które są do oddania przerastają możliwości finansowe a myśl  że już nigdy nie spłaci się tak ogromnych długów, nie stanie na nogi i nie zacznie normalnie funkcjonować nie pozwala normalnie żyć. 

Wspieramy osoby, które chcą wyjść ze swoich zadłużeń. Skorzystaj z bezpłatnej konusultacji by dowiedzieć się więcej o upadłości konsumenckiej. 

Na etapie zdrowienia i wychodzenia z nałogu spokój jest najważniejszy. A ten spokój można odzyskać poprzez całkowite oddłużenia w wyniku upadłości konsumenckiej. Po przejściu wszystkich etapów upadłości konsumenckiej długi powstałe w wyniku uzależnienia od hazardu są całkowicie umorzone.

 

Hazard a upadłość konsumencka