Kiedy już Sąd ogłosi upadłość osobie fizycznej rozpoczyna się proces upadłościowy. Na jego zakończenie Sąd umarza zobowiązania i być może wyznacza plan spłat. Po jego zakończeniu postanowienie uprawomacnia się.

To co zostało sprzedane przez syndyka już do nas nie wróci. Natomiast po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu zobowiązań możemy na nowo zacząć gromadzić majątek. Jeśli Sąd nie wyda wobec upadłego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej możemy założyć działalność gospodarczą. Można założyć też spółkę. Po procesie upadłości wracamy do życia sprzed długów. Nauczeni już jesteśmy ryzyka, a pokora do życia jest na pewno większa niż wcześniej. Po takich przejściach mamy wiele doświadczenia, które pozwalają na nowo i bardziej odpowiedzialnie podejść do nowego życia. Aktywizujemy się, szukamy pracy. Syndyka już nie ma więc pensja nie będzie już zajmowana i każda umowa zwłaszcza zlecenia będzie naszym pełnym dodatkowym dochodem.

Życie budujemy od nowa. Lekcja życia, którą przeszliśmy pozwoli na bardziej przemyślane decyzje. Najważniejsze to chcieć coś zrobić. Lepiej nie korzystać ze składnia ponownego wniosku o upadłość.